Sve su češće pojave krađe Ajfona uz korišćenje složene metode koja trajno zaključava korisnika iz uređaja. Kradljivci iskorišćavaju sigurnosnu postavku, poznatu kao ključ za oporavak, težeći da vlasnicima onemoguće pristup fotografijama, porukama i podacima. Neki od oštećenih korisnika su takođe prijavili da su im bankovni računi ispražnjeni nakon što su lopovi dobili pristup njihovim finansijskim aplikacijama.
Važno je napomenuti da je ova vrsta preuzimanja kontrole teška za sprovođenje. Zahteva da lopov praktično posmatra korisnika Ajfona dok unosi šifru uređaja – na primer, gledajući preko ramena u baru ili na sportskom događaju – ili manipuliše vlasnikom uređaja kako bi podelio svoju šifru, a sve to pre nego što fizički ukradu uređaj.
Nakon toga, kradljivac može šifrom da promeni ID uređaja, isključi ,,Pronađi moj Ajfon” kako njihova lokacija ne bi bila praćena, a zatim resetuje ključ za oporavak, složeni 28-cifreni kod namenjen zaštiti vlasnika od hakera.
Apple zahteva ovaj ključ kako bi pomogao resetovanje ili povratak pristupa Apple ID-u u cilju jačanja sigurnosti korisnika, ali ako lopov promeni ključ, originalni vlasnik neće imati novi kod i biće zaključan iz naloga.
,,Saosećamo sa onima koji su imali ovakvo iskustvo i veoma ozbiljno shvatamo svaki napad na naše korisnike, bez obzira na to koliko su retki”, rekao je portparol Apple-a u saopštenju za CNN. ,,Radimo neumorno svaki dan kako bismo zaštitili naloge i podatke naših korisnika, uvek istražujemo dodatne zaštite protiv novonastalih pretnji poput ove.”
Na svom sajtu kompanija Apple upozorava da ,,ste vi odgovorni za održavanje pristupa svojim pouzdanim uređajima i ključu za oporavak. Ako izgubite ova dva elementa, možete zauvek ostati zaključani iz svog naloga.”
Džef Polard, potpredsednik i glavni analitičar u savetodavnoj kompaniji Forrester Research smatra da firma treba da ponudi više opcija podrške korisnicima i ,,načina za autentifikaciju korisnika Apple-a kako bi mogli da resetuju ove postavke.”
Zaštita pristupne šifre
Prvi korak je zaštita pristupne šifre. Portparol Apple-a je rekao da ljudi mogu koristiti Face ID ili Touch ID prilikom otključavanja telefona u javnosti kako ne bi otkrili svoju šifru bilo kome ko ih posmatra. Takođe, korisnici mogu postaviti dužu alfanumeričku šifru koja je teža za dešifrovanje. Vlasnici uređaja takođe trebaju odmah promeniti šifru ako veruju da ju je neko drugi video.
Postavke Vremena ekrana
Još jedan korak koji neko može razmotriti je hak koji Apple možda ne podržava, ali koji kruži internetom. Unutar postavki Vremena ekrana na Ajfona, koja omogućava starateljima postavljanje ograničenja kako deca mogu koristiti uređaj, postoji opcija za postavljanje dodatne šifre koja bi bila potrebna svakom korisniku pre nego što uspešno promeni Apple ID.
Omogućavanjem ove opcije, od lopova bi se tražila dodatna šifra pre promene lozinke za Apple ID.
Redovno bekapovanje telefona
Na kraju, korisnici se mogu zaštititi redovnim bekapovanjem Ajfona- putem iCloud-a ili iTunes-a – kako bi podaci mogli da se povrate u slučaju krađe uređaja. Istovremeno, korisnici mogu razmotriti čuvanje važnih fotografija ili drugih osetljivih datoteka i podataka u drugom cloud servisu, poput Google Photos, Microsoft OneDrive, Amazon Photos ili Dropbox-a.
Ovo možda neće sprečiti neovlašćen pristup uređaju, ali bi trebalo da ograniči neke od posledica ako dođe do toga.