Home ART & CULTURE Izložba “Jutarnja kafa u staroj fabrici papira“ u galeriji Neon

Izložba “Jutarnja kafa u staroj fabrici papira“ u galeriji Neon

Postavka simboličnog naziva “Jutarnja kafa u staroj fabrici papira“ biće otvorena za posetioce od 5. do 12. decembra u galeriji Neon

47
0
Fotografije: Branko Starčević

“Naslov izložbe “Jutarnja kafa u staroj fabrici papira“ upućuje na prostor u kome su radovi nastali. Mesto na kome smo do skoro delili kafu i zajedno stvarali, a koje kao takvo biva izbrisano pod naletom novih trendova u arhitekturi i urbanizmu. Sličan proces dešava se u mojim radovima. Neprestana transformacija iz onoga što jesu u ono sto žele biti, i iz onoga što žele biti u ono što moraju biti da bi udovoljili zakonima tržišta“, kaže Sarah Iva Vujin povodom svoje druge samostalne izložbe.

Naslov na prvi pogled nema direktne veze sa utiskom koji ostavljaju sami radovi. Ali zato je u neposrednoj vezi sa prirodom stvaralačkog bića mlade umetnice, koja podvlači da su rutine neodvojivi deo njene likovne prakse.

Postavka se sastoji iz 13 slika velikih dimenzija rađenih tehnikom ulja na platnu. Izbor formata vođen je instinktom, na taj način opet davajući prednost intuiciji. Pored izuzetno bogatog kolorita, ono što je posebno zanimljivo su i sami nazivi radova.Svaki naslov odražava trenutke iz Sarinog detinjstva, izvučene iz usmenih priča, zapisa, video snimaka i sećanja koja svoju trajnost duguju njenoj nepromenjenoj prirodi.

Kako umetnica kaže, radovipredstavljaju pokušaj prikaza dimenzionalno zauzetog prostora prvobitne Svetlosti i Tame. Ovde svetlost i tama nisu samo alati za razumevanje stvarnosti već njeni aktivni stvaraoci.

Iva Vujin pravi svojevrsne strukture izgrađene uz pomoć svetlosti, koje se odlikuju svojom transparentnošću. „Transparentnost predstavlja ranjivost, spremnost da se, bez odbrane, pruži uvid u unutrašnje sadržaje. Poziva na intimnost rizikujući izlaganje. U tom smislu, radovi usko korespondiraju samom prostoru galerije, gde čovek svojim prisustvom čini deo same postavke“ – kaže Sarah Iva Vujin.

Prof. Adam Pantić, Sarin mentor za njene slike kaže da su najlepši primer kako se neguje objekat pažnje, slikarsko platno,kao medijum ekspresivnog izraza i medij komunikacije sa svetom: “Potreba da obrazujemo dnevne rutine pa i ispijanje kafa, nisu posledica konformizma već jednostavan alat kako se mehaničkim ponovlljivim radnjama, obara radna frekvencija mozga, koja oslobađa granična polja svesti za aktivnosti koje jednim imenom zovemo intuicija.“