Foto-ilustracija: Pexels / Canva

Odlučan da se oslobodi godina rada, jedan Japanac osmislio je plan da uštedi 100 miliona jena što je brže moguće.


Dokle biste išli da se penzionišete rano? Za neke, to bi moglo značiti preuzimanje dodatnih poslova.


Prema izveštaju South China Morning Post-a, 41-ogodišnji čovek, koji je zarađivao godišnju platu od pet miliona jena (oko 605.761 RSD), želeo je da se rano penzioniše.

Kompanija u kojoj je radio često je propovedala da se sreća može postići samo kroz težak rad i prekovremeni rad. Odlučan da se oslobodi stega, osmislio je plan da uštedi 100 miliona jena (nešto više od 12 miliona RSD) što je brže moguće.

Njegov način života bio je oličenje štedljivosti – tipična večera mogla je da se sastoji od jedne šljive, malo slanog povrća i činije pirinča. Ponekad je njegov obrok bio samo energetski napitak koji je nabavljao koristeći besplatne poene iz prodavnica.

Ilustracija: Pexels

Takođe je preživljavao na koka-koli i keksu, šaleći se da mu je život u kompaniji bio kao da služi zatvorsku kaznu od 20 godina.

Kada mu se mikrotalasna rerna pokvarila, pribegao je pečenju slatkog krompira na vetrobranskom staklu automobila svog kolege koristeći letnju toplotu.

Nikada nije koristio klima uređaj ili grejalicu, već se hladio mokrom majicom leti i zagrevao radeći čučnjeve zimi.

Nakon 20 godina i 10 meseci ovakvog spartanskog načina života, njegovi napori su se isplatili. Na društvenim mrežama je objavio da je uštedeo 135 miliona jena (oko 16.523.541 dinara).

Njegov skroman način života inspirisao ga je da napiše knjigu o savetima za štednju novca, što je obezbedilo još jedan izvor prihoda. Sada sebi priušti četiri kuvana jajeta za doručak i kupio je mikrotalasnu rernu za tople obroke.

Međutim, njegova radost je bila kratkog daha: Nedavno je otkrio da su mu uštede dramatično smanjene zbog deprecijacije jena početkom 2024. godine.

“Ako jen nastavi da gubi vrednost, nikada neću postići finansijsku slobodu. Zašto sam radio sve ovo 21 godinu? Sve je besmisleno, tako tragično,” požalio se.

Ljudi na društvenim mrežama saosećali su se s njim.

Jedna osoba je komentarisala: “Njegovi obroci su me zaista šokirali. Da li su uopšte bili jestivi? Čudo je da se nije razboleo nakon što se toliko godina tako loše hranio.“ Drugi je primetio: “Njegov život je zaista bedan. Njegova zarada nije niska u Japanu. Da je uložio u zlato umesto što je samo štedio, ne bi toliko izgubio.”

Foto-ilustracija: Pexels

Tokom 20 godina, živeo je u domu svoje kompanije, plaćajući samo 30 hiljada jena (oko 3672 dinara) mesečno za kiriju.

Iako je postigao svoj cilj štednje, deprecijacija jena bacila je senku na njegova postignuća.

Njegova priča je postala viralna, izazivajući simpatije i rasprave na društvenim mrežama.

Da li biste išli toliko daleko da postignete finansijsku slobodu?