Home ART & CULTURE Preminuo pisac i akademik Goran Petrović

Preminuo pisac i akademik Goran Petrović

Srpski književnik i redovan član Srpske akademije nauka i umetnosti preminuo je u 63. godini u Beogradu

44
0
Printscreen/ Youtube Portal Iskra
  • Svojim raskošnim i žanrovski raznovrsnim opusom kojeg je odlikovala inovativnost na tematskom i lirska istančanost na stilskom planu, Petrović je stekao status klasika moderne srpske književnosti. Njegov odlazak veliki je gubitak za Srpsku akademiju nauka i umetnosti, kao i za sveukupno srpsko društvo i kulturu – stoji u saopštenju SANU.

Goran Petrović rođen je u Kraljevu, studirao je jugoslovensku i srpsku književnost, bio je glavni i odgovorni urednik časopisa „Povelja“ i urednik u JP „Službeni glasnik“.

Debitovao je knjigom „Saveti za lakši život“ (1989), usledili su roman „Atlas opisan nebom“ (1993), zbirka pripovedaka „Ostrvo i okolne priče“ (1996), romani „Opsada crkve Svetog Spasa“ (1997) i „Sitničarnica ‘Kod srećne ruke’ “ (2000) za kojeg je dobio NIN-ovu nagradu.

Objavio je više knjiga pripovedaka, priča i dramskih tekstova, dobio nagrade „Beogradski pobednik“ i Nagradu „Vladan Desnica“ Narodne biblioteke Srbije.

Dela su mu objavljena u više od 120 izdanja, od čega 55 izdanja u prevodima na francuski, ruski, španski, nemački, italijanski, bugarski, slovenački, poljski, ukrajinski, makedonski, engleski, holandski, arapski i persijski (farsi) jezik.

Za dopisnog člana SANU izabran je 2012. godine, a za redovnog 2018. godine.

Bio je član UO Zadužbine „Ivo Andrić“, Srpskog književnog društva i Srpskog PEN centra.

Za svoje književno stvaralaštvo zaslužio je mnoge nagrade, među kojima: Književna stipendija Fonda Borislava Pekića, Nagrada „Meša Selimović“, „Vitalova“ nagrada, „Račanska povelja“, Nagrada Narodne biblioteke Srbije za najčitaniju knjigu godine, Nagrada „Borisav Stanković“, Nagrada „Svetozar Ćorović“, Nagrada „Ivo Andrić“ za pripovetku, Nagrada „Laza Kostić“, Nagrada za dramski tekst „Kočićeva knjiga“, Velika nagrada „Ivo Andrić“ za celokupno književno stvaralaštvo, Nagrada „Ramonda serbika“ i Nagrada Vukove zadužbine.