Home ART & CULTURE Film “Openhajmer” osam meseci nakon premijere konačno prikazan i u Japanu

Film “Openhajmer” osam meseci nakon premijere konačno prikazan i u Japanu

Prikazivanje filma u Japanu, više od osam meseci nakon što je prikazan u SAD, gledano je sa strepnjom zbog osetljivosti teme

67
0
Printskrin: kokai.jp

Film “Openhajmer” danas je konačno premijerno prikazan u zemlji u kojoj su dva grada uništena pre 79 godina nuklearnim oružjem koje je izumeo američki naučnik koji je bio tema filma nagrađenog Oskarom. Reakcije japanskih filmskih gledalaca su, razumljivo, bile pomešane i veoma emotivne.

Tošijuki Mimaki, koji je preživeo bombardovanje Hirošime kada je imao tri godine, rekao je da je bio fasciniran pričom o Robertu Openhajmeru, koji je često nazivan “ocem atomske bombe” zbog vođstva projekta Menhetn. “Šta su Japanci mislili, izvodeći napad na Perl Harbor, započinjući rat u kojem se nikada nisu mogli nadati da će dobiti”, rekao je on, sa tugom u glasu, u telefonskom intervjuu za Asošijeted pres.

On je sada predsedavajući grupe žrtava bombi koja se zove Japanska konfederacija Organizacije obolelih od A i H bombi i video je “Openhajmera” na pretpremijernom događaju. “Tokom čitavog filma čekao sam i čekao da se dogodi scena bombardovanja Hirošime, ali nikada nije”, rekao je Mimaki.

Film “Openhajmer” ne opisuje direktno šta se dogodilo na terenu kada su bombe bačene na Hirošimu i Nagasaki, pretvarajući trenutno oko 100 hiljada ljudi u pepeo, i ubivši hiljade drugih u danima koji su usledili, uglavnom civila. Umesto toga, film se fokusira na Openhajmera kao ličnost i njegove unutrašnje sukobe.

Prikazivanje filma u Japanu, više od osam meseci nakon što je prikazan u SAD, gledano je sa strepnjom zbog osetljivosti teme. Bivši gradonačelnik Hirošime Takaši Hiraoka, koji je govorio na pretpremijeri filma u tom gradu na jugozapadu Japana, bio je kritičniji prema onome što je izostavljeno.

“Sa stanovišta Hirošime, užas nuklearnog oružja nije dovoljno prikazan. Film je napravljen na način da potvrdi zaključak da je atomska bomba korišćena da se spasu životi Amerikanaca”, preneli su japanski mediji njegove reči.

Neki gledaoci filma su ga pohvalili. Jedan čovek koji je izašao iz bioskopa u Tokiju rekao je da je film sjajan, naglašavajući da je tema bila od velikog interesovanja za Japance, iako je takođe emocionalno nestabilna. Drugi je rekao da se zagrcnuo zbog scena iz filma koje prikazuju Openhajmerova unutrašnja previranja. Nijedan od njih nije dao svoje ime novinaru Asošiajeted presa.

Trejler za film “Openhajmer” na japanskom jeziku

Kazuhiro Maešima, profesor na Univerzitetu Sofija, specijalizovan za američku politiku, nazvao je film izrazom “američke savesti”.

“Oni koji očekuju antiratni film mogu biti razočarani. Ali, pričanje Openhajmerove priče u holivudskom blokbasteru bilo bi nezamislivo pre nekoliko decenija, kada je opravdanje nuklearnog oružja dominiralo američkim osećanjima”, rekao je Maešima i dodao da film predstavlja Ameriku koja se drastično promenila.

Drugi su sugerisali da bi svet mogao biti spreman za japanski odgovor na tu priču. Takaši Jamazaki, režiser filma “Godzilla Minus One”, koji je osvojio Oskara za vizuelne efekte i na svoj način ima moćan stav o nuklearnoj katastrofi, sugerisao je da bi on mogao biti čovek za taj posao.

“Osećam da je potreban odgovor iz Japana filmu ‘Openhajmer’. Jednog dana, želeo bih da snimim taj film”, rekao je on u onlajn dijalogu sa režiserom filma “Openhajmer” Kristoferom Nolanom, koji se iskreno složio.

Hirojuki Šindžu, advokat, primetio je da su Japan i Nemačka takođe počinili ratne zločine, čak i dok nuklearna pretnja raste širom sveta. Istoričari kažu da je Japan takođe radio na nuklearnom oružju tokom Drugog svetskog rata i da bi ga gotovo sigurno upotrebio protiv drugih nacija, rekao je Šindžu.

“Ovaj film može poslužiti kao polazna tačka za razmatranje legitimnosti upotrebe nuklearnog oružja u Hirošimi i Nagasakiju, kao i razmišljanja čovečanstva i Japana o nuklearnom oružju i ratu”, napisao je on u svom komentaru na film “Openhajmer”, koji je objavila Tokijska advokatska komora.