Foto: MAU

Nova tematska izložba Muzeja afričke umetnosti, “Kanga – tkanine koje govore”, biće otvorena 12. decembra u 18 sati. Na izložbi, čiji je autor viša kustoskinja Aleksandra Prodanović Bojović, predstavljene su živopisne industrijske tkanine koje su postale prepoznatljivi deo odeće žena u Keniji, Tanzaniji i Ugandi. Kanga tkanine, čiji nastanak se vezuje za razvoj svetske tekstilne industrije u 19. veku, igrale su ključnu ulogu u emancipaciji žena i robova na Svahili obali, gde su postale simbol modernosti i društvene promene.

Danas, kange ne predstavljaju samo odevni predmet, već imaju višestruku upotrebu u svakodnevnom životu, a često su i sredstvo izražavanja ličnog i kolektivnog identiteta. Veoma su značajne u kulturi Svahili obale, ali i šire, kao snažni simboli koji odražavaju duh i vrednosti tog regiona. Ove tkanine, pored različitih geometrijskih motiva i simbolike boja koji imaju duboko ukorenjeno značenje u afričkim zajednicama, često uključuju i Svahili poslovice koje prenose važne društvene i životne poruke.

Izložba istražuje višeznačnost kange, posebno u kontekstu tzv. „kulture ćutanja“ koja je bila prisutna na Svahili obali, gde su žene posredno, putem poruka ispisanim na ovim tkaninama uspevale da istaknu svoju društvenu poziciju ili status na način koji nije zahtevao otvorenu komunikaciju. Tokom 20. veka, kange postaju moćno sredstvo političko-propagandnih i reklamnih kampanja koje koriste njihovu široku popularnost i laku prohodnost za prenošenje poruka ne samo na lokalnom, već i na međunarodnom planu, igrajući značajnu ulogu u oblikovanju javnog mnjenja i uticanju na aktuelne društvene i političke procese.

Zahvaljujući masovnoj proizvodnji, kange su postale vizuelno prepoznatljivi simboli Svahili kulture. Njihova značajna uloga u modernom društvu inspirisala je ne samo modne dizajnere, već i mnoge savremene afričke umetnike koji ih koriste kao polazište za istraživanje i preispitivanje afričkog identiteta.

Realizaciju izložbe, nabavku tkanina, istraživački boravak kustosa u Tanzaniji i saradnju sa stručnjacima i muzejima Zanzibara omogućili su Ministarstvo kulture Republike Srbije, dobrotvorni fond “Hedli Trast” iz Velike Britanije, agencija Disko travel iz Beograda i Ministarstvo spoljnih poslova Tanzanije.

Muzej afričke umetnosti poziva publiku da se upoznaju sa ovim neverovatnim delom istorije i kulture istočne Afrike predstavljenim na tkaninama iz Kenije, Tanzanije i Južnoafričke Republike, uz nekoliko kreacija tanzanijskih modnih dizajnera. Sve do 12. marta 2025. godine, svake nedelje u 11 sati organizuje se program “Nedelja u MAU” koji obuhvata stručno vođenje kroz izložbu za odrasle posetioce i kreativne radionice za decu.

Muzej afričke umetnosti otvoren je svakog dana od 10 do 18 časova, a više informacija o izložbi i drugim programima nalazi se na www.mau.rs.