Film ,,Super/Man: The Christopher Reeve Story” premijerno je prikazan na američkom filmskog festivalu Sandens, a bavi se karijerom i aktivizmom filmskog Supermena pre i posle nesreće koja ga je paralizovala od vrata nadole.
Reditelji, Ijan Bonot i Piter Etedgi obuhvatili su snimke iz porodične arhive i nove intervjue sa glumčevom decom, prijateljima i saradnicima. Riv, koji je preminuo 2004. u svojoj 53. godini, svojevrsni je narator filma jer se koriste njegove reči koje je snimio za dve audio verzije svojih memoara.
Glumac, najpoznatiji po ulozi Supermena, iako je bio alergičan na konjsku dlaku za potrebe snimanje scena jahanja za film ,,Ana Karenjina” iz 1984. pridržavao se terapije antihistaminicima i tako prevazišao alergiju, a jahanje u tom trenutku postaje veoma važan deo njegovog života. Kobne 1995. zbačen je sa konja tokom jednog takmičenja i tada se život Kristofera Riva trajno menja.
Film prikazan na Sandensu bliže opisuje Rivov život nakon nesreće i sve teškoće koje su pratile njega i porodicu.
Volju za nastavkom života dobijao je kroz podršku mnogih poznatih osoba, među kojima su bili Robert Deniro, Ketrin Hepbern i Pol Makartni.
Postao je aktivista koji je širio reč o tome koliko je u Americi težak život za ljude sa disabilitetom i koji je rado govorio na simpozijuma.
Film osim toga prikazuje i napetost van oka javnosti, kao i promenu načina roditeljstva posle nesreće.
Riv je 2004. godine razvio infekciju nakon koje je preminuo, a njegova supruga je umrla samo godinu dana kasnije od raka pluća.
Jedna o ključnih tačaka filma je prijateljstvo sa Robinom Vilijamsom, sa kojim je bio cimer u dvadesetim godinama, a koji mu je kasnije postao jedan od najbližih prijatelja. Vilijams je na godišnjicu Rivove nesreće priređivao simboličnu žurku kako bi oraspoložio svog prijatelja, kog nije napustio do samog kraja.
Dokumentarac se završava porukom nade, slaveći ono što je Riv postigao aktivizmom, a što su nastavila njegova deca.
„Heroj je obični pojedinac koji pronađe snagu da opstane i izdrži uprkos ogromnim preprekama“, čuje se pred kraj.
Sandens festival traje do 28. januara.
Izvor: The Guardian