Printskrin: youtube.com/@Netflix

Popularnost serije “Ljubimice Amerike” (America’s Sweethearts), koja prikazuje život članica najpoznatijeg tima čirlidersica u Sjedinjenim Američkim Državama, beleži stalni rast na Netfliksovoj listi gledanosti od kada je prikazivanje počelo prošlog meseca.

Serija “Ljubimice Amerike” prati iscrpljujući postupak prijema u tim i treninge čirlidersica američkog fudbalskog tima “Dalas kauboja” (Dallas Cowboys) i otkriva pritisak sa kojim se igračice suočavaju da bi dostigle savršenstvo.

Printskrin: youtube.com/@Netflix

Među kandidatkinjama je i 24-godišnja Arijana Meklur, prodavačica lekova i medicinske opreme, koja se preselila u Dalas da bi ostvarila njen san. To je njen drugi pokušaj da uđe u tim, pošto je godinu dana ranije ispala u trening kampu.

Plesačice moraju da prođu zahtevnu audicije i trening kamp pre nego nastupe na fudbalskom terenu, kada osim savršene koreografije, frizura i šminka moraju da ostanu besprekorne. Postupak izbora je nemilosrdan, a konkurencija je velika.

Osim što treba da savladaju složene akrobatske tačke, čirlidersice moraju da vode računa i o telesnoj težini i figuri da bi im savršeno pristajao nadaleko prepoznatljiv kostim – kratak šorts, majica i kaubojske čizme.

Printskrin: youtube.com/@Netflix

Ovo nije prva emisija o čirlidersicama, čiji naziv je “Ljubimice Amerike”, jer je već prikazano 16 sezona rijaliti programa o timu na američkoj mreži CMT. Ali Netfliks čirlidersice “Dalas kauboja” predstavlja novoj publici.

Mnogi gledaoci su zapanjeni zahtevima koje čirlidersice moraju da ispune kao i niskim platama koje dobijaju. Pored intenzivnog vežbanja, većina njih obavlja drugi posao puno radno vreme.

Printskrin: youtube.com/@Netflix

U uvodnoj epizodi serije “Ljubimice Amerike”, šefica tima “Dalas kauboja” Šarlot Džons priznaje da čirlidersice nisu mnogo plaćene, ali naglašava da novac nije razlog što se žene pridružuju timu, već želja da budu deo nečeg većeg.

Arijana kaže da iako su se plate neznatno poboljšale, čirlidersice bi trebalo da budu bolje plaćene. “Zaista (ne mislim da treba da zarađujemo) ni blizu iznosa koji zarađuju fudbaleri.”

„Ali mislim da ove organizacije imaju dovoljno novca. Volimo da kažemo da je ovo sporedan posao koji zahteva puno radno vreme. Osim sati koje provodimo uvežbavajući koreografiju, moramo da dođemo dva sata pre početka utakmice da sredimo frizuru i da se našminkamo. Takođe, svakog dana moramo da nađemo vremena za vežbanje jer moramo biti u formi, ne samo fizički, već i u pogledu tačaka koje izvodimo.”

Arijana dodaje: “Sve bismo na kraju ovo radili i besplatno jer to volimo i to je naša strast, ali to je na kraju dana posao i oni ga smatraju poslom, i zato mislim da bi trebalo da budemo malo bolje nagrađene za naš rad – ali idemo ka tome”, kaže ona za BBC.

Printskrin: youtube.com/@Netflix

Serija “Ljubimice Amerike” se takođe bavi i mentalnim zdravljem čirlidersica.

Viktorija Kalina, koja je u timu provela četiri godine, govorila je kako se tokom tog vremena borila sa depresijom i poremećajima u ishrani.

“Čestitam Viktoriji što je imala hrabrosti da govori o tome jer je to osetljiva tema i teško je o tome govoriti, a sve isto mislimo”, kaže Arijana.

Da bi se izborila sa pritiscima, Arijana je počela da vodi dnevnik i posećuje terapeuta. Ali misli da bi timovi Nacionalne fudbalske lige (NFL), profesionalne lige američkog fudbala, trebalo čirlidersicama da obezbede sportske psihologe.

“Moja psihološkinja je bila sjajna, ali nije plesačica niti je bila sportistkinja”, objašnjava ona. “Tako da bi zaista bilo korisno da devojke imaju nekog sa kim bi mogle da razgovaraju”.

Printskrin: youtube.com/@Netflix

Portparol tima čirlidersica Dalas kauboja rekao je za BBC da sve devojke, kao i fudbaleri, imaju pristup “neposrednim, nezavisnim i poverljivim izvorima za pružanje podrške”.

“Baš kao i naši igrači, njima je na raspolaganju naš tim savetnika za mentalno i fizičko zdravlje kadgod im je to potrebno”, dodaje.

Žene koje su prikazane u seriji “Ljubimice Amerike” su dobile pohvale gledalaca i TV kritičara zbog načina na koji se nose sa visokim očekivanjima. “Serija ‘Ljubimice Amerike’ je uznemirujuća na više nivoa, ali izdržljivost tih žena je zadivljujuća”, napisao je britanski dnevnik Gardijan.

Ema Bedington je ocenila da seriji otkriva “mnogo toga užasavajućeg”, kao na primer cena koju plaća telo čirlidersica, “mizerna plata” i “objektivizacija”.

Džudi Berman iz američkog nedeljnika Tajm je napisala: “U najboljem slučaju, one su sportistkinje na vrhunskom nivou u njihovom sportu; u najgorem slučaju, one su žrtve tržišta rada, vida zabave i društva u kome je mizoginija toliko duboko ukorenjena da je često nameću upravo žene koje su ugnjetavane”.

Džesika Gros iz američkog dnevnika Njujork tajms je napisala: “Ako postoji još jedna sezona Netfliksove serije, možda bi potpunija slika o iskustvu čirlidersica Dalas kauboja mogla da natera ovu elitnu instituciju da evoluira, a možda bi i ponukala više ovih talentovanih žena da shvate da biti članica tima nije vredno cene koju plaćaju”.