Home MUSIC Chumbawamba traži od novozelandskog političara da ne koristi pesmu “Tubthumping” na mitinzima

Chumbawamba traži od novozelandskog političara da ne koristi pesmu “Tubthumping” na mitinzima

Bend Chumbawamba je imao sukobe sa političarima i strankama u prošlosti

143
0
Omot singla Tubthumping

Pesma “Tubthumping”, hit grupe Chumbawamba iz 1997. godine, čuo se sa zvučnika na mitinzima koje je predvodio zamenik premijera Novog Zelanda Vinston Peters. Međutim, politički svesna britanska grupa nema ništa sa tim.

Prošlog vikenda, Peters, čija je partija New Zealand First deo koalicione vlade zemlje, izašao je na binu sa “Tubthumping” uoči svog kontroverznog obraćanja “o stanju nacije”. Tokom jednosatnog govora, desničarski politički veteran je navodno pričao o planovima da se uklone lekcije o rodu i seksualnosti iz školskog nastavnog plana i programa, i osvrnuo se na tekst pesme, rekavši publici “we got knocked down, but we got up again” (oborili su nas, ali smo ponovo ustali).

Bend je protestovao, rekavši da ne podržavaju njegove političke stavove i da ne žele da koristi njihovu pesmu tokom svojih skupova. “Neki mini-Tramp na Novom Zelandu potpuno ne shvata koliko mi mislimo da je nečuven”, stoji u postu na zvaničnoj Fejsbuk stranici ovog (sada nepostojećeg) benda.

Nekadašnji pevač grupe Chumbawamba i jedan od osnivača, Danstan Brus, rekao je za BBC da je pesma napisana o velikoj mešovitoj i migrantskoj populaciji koja se okuplja u Lidsu u Velikoj Britaniji. Bof Voli, vodeći gitarista benda, rekao je bend nije dao Petersu dozvolu, niti da deli njegove ideje o odnosima među rasama.

“Chumbawamba su napisali pesmu ‘Tubthumping’ kao pesmu nade i pozitivnosti, tako da izgleda potpuno čudno da refren ‘I get knocked down…’ koristi zamenik premijera Novog Zelanda Vinston Peters dok laje svoju podeljujuću, maloumnu, zatucanu politiku tokom njegovih nedavnih govora”, primetio je Voli.

“Želeli bismo da ga podsetimo da je pesma napisana za i o običnim ljudima i njihovoj otpornosti, a ne o bogatim političarima koji pokušavaju da osvoje glasove udvarajući se apsurdnim teorijama zavere i izbacujući pogrešne rasističke ideologije”, zaključio je vodeći gitarista sastava Chumbawamba.

Objavljena 1997. godine, pesma “Tubthumping (I Get Knocked Down)” je došla na drugo mesto na britanskoj listi singlova i dostigla šesto mesto u SAD. Takođe je bila top 10 hit na Novom Zelandu, Australiji, Italiji i Kanadi.

Bend se raspao 2012. godine, nakon tridesetogodišnje karijere, tokom koje su posetili i festival Exit 2003. godine.

Bend Chumbawamba je imao sukobe sa političarima i strankama u prošlosti. 2011. godine pozvali su lidera britanske stranke UKIP da prestane da koristi pesmu “Tubthumping”, a 1998. godine Danbert Nobekon, pevač i gitarista benda, polio je kantom ledene vode Džona Preskota, tadašnjeg zamenika britanskog premijera Tonija Blera na dodeli Brit nagrada u znak podrške štrajkačima na Merzisajdu.

Džon Preskot i njegova žena ubrzo nakon što su poliveni vodom / Izvor: BBC

“To je za dokere Liverpula!” vrisnuo je Nobekon, pozivajući se na neaktivnost Nju Laburista u vezi sa dvogodišnjim štrajkom radnika u Merzisajdu. Chumbawamba su prethodno otvorili ceremoniju dodela Brit nagrada izvođenjem svog hit singla “Tubthumping”, menjajući deo teksta u: “New Labour sold out the dockers just like they sold out the rest of us” (Novi laburisti su rasprodali dokere baš kao što su rasprodali nas ostale).

Preskot je incident nazvao “potpuno prezrivim” i “kukavičkim” reklamnim trikom. Četrnaest godina kasnije, Preskot se osvetio na Tviteru, nakon vesti da se sastav Chumbawamba razišao.