Home ART & CULTURE Street-art umetnici pozvali na zaštitu životne sredine

Street-art umetnici pozvali na zaštitu životne sredine

Umetnička dela od recikliranih limenki osvanula su u centru Vrnjačke Banje, koja tokom cele godine svojim posetiocima nudi izuzetno bogat, sadržajan i raznovrstan kulturno-zabavni program

59
0
Fotografije: Recan fondacija

Vuk Đurić Endo i Đurađ Stevanović oslikali su velika platna na ambalaži koja beskonačno može da se reciklira. Strit-art umetnici su to uradili u prisustvu velikog broja građana i zainteresovanih prolaznika, čime su pozvali prisutne da sa dolaskom proleća, buđenjem prirode i novim ciklusom rađanja daju svoj doprinos budućnosti planete zemlje, da recikliraju, da biraju održive ambalaže kako bi svu lepotu i raznovrsnost planete Zemlje očuvali za budućnost.

  • Ovom akcijom želeli smo da podsetimo publiku ne samo na dolazak proleća, na buđenje prirode već i na naše zajedničko “buđenje“ kada je reč o zaštiti životne sredine – rekao je Vuk Đurić.

Njegov kolega smatra da lepota kojoj se svakog proleća javnost divi, bogatstvo boja, mirisa i doživljaja ne sme da nestane.

  • Upravo zato smo javnim oslikavanjem limenki od aluminijuma, ambalaže koja može beskonačno da se reciklira, želeli da inspirišemo sve prisutne da vode računa o prirodi, da recikliraju, jer je to jedan od načina da pokušamo da očuvamo prirodu – istakao je Đurađ Srevanović.

Oslikavanje recikliranih limenki je javni događaj koji je organizovan u partnerstvu Super Koncept Atelja i Recan fondacije sa idejom da se posetioci inspirišu na reciklažu, večni ciklus novog rađanja koje simbolizuje proleće, večnost umetnosti i beskonačne mogućnosti reciklaže metala i aluminijuma.

  • Ideja izvođenja umetničkog dela na recikliranom materijalu spaja kulturu, kreativnost i brigu o životnoj sredini na jednom mestu. Sama prilika da umetnici daju svoj jedinstveni pečat pretvaranjem potencijalnog otpada u umetničko delo stvara novu vrednost u umetničkom, ali i materijalnom smislu. Time otvaramo direktnu mogućnost humanitarnog delovanja koja je ujedno i kruna ovog događaja – izjavio je Nemanja Marjanović ispred projekta “Svaka limenka se računa” koja se bavi promovisanjem zaštite životne sredine i podizanje svesti o potrebi reciklaže limenki i Recan fondacije.

Vuk Đurić Endo jedan je od najznačajnijih muralista mlađe generacije u zemlji i regionu. Do sada je oslikao nekoliko stotina murala malih, srednjih i velikih dimenzija širom sveta (u Vijetnamu, Portugalu, Švajcarskoj, Nemačkoj, Srbiji i regionu).

Đurađ Stevanović akademski slikar i muralista javnosti je poznat po svojim muralima kako se navodi “hektarima oslikanih zidova”, a ujedno učesnik je i realizator brojnih umetničkih projekata u zemlji i regionu.

Umetnička dela, koja su dimenzija 2.5 sa 1.25 metar, simbolično je otkupila Recan fondacija, a sav novac biće doniran Humanitarnom udruženju “Humanizacija” iz Sombora.